03-9730410
phone6, phone, contact, telephone, support, call
חפש
.
דף הבית >> פטנטים >> חיפוש פטנטים מצאנו האמנם?

חיפוש פטנטים מצאנו האומנם?

חיפוש פטנטים מצאנו האומנם? חיפוש פטנטים של פטנטים רשומים או בקשות פטנטים במאגרי פטנטים מסוימים, לעיתים אינו מביא לתוצאות חד משמעיות, לעיתים בחיפוש פטנטים תוצאות חיפוש הפטנט אינן מספקות בכדי להכריע אם יינתן פטנט רשום או לא.

לעיתים חיפוש הפטנטים מתבצע על ידי חברות לחיפוש פטנטים עוד בטרם התגבשה המצאה, קרי לממציא יש רעיון בלבד עם תוצאה רצויה שלטעמו יכול להעניק לו יתרון תחרותי בשוק, הממציא מעוניין לקבל פטנט רשום, אך עדיין אין לו המצאה, ניתן בשלב זה לחפש פטנטים שנמצאים בתחום, אולי שמגיעים לתוצאה דומה שהממציא מעוניין להגיעה על ידי המצאתו, אך גם אם ימצאו פטנטים דומים, שברבים מהמקרים אכן נמצאים, אין התשובה אומרת שאכן מדובר באותה המצאה.

פטנטים מתקבלים על סמך דרך טכנית חדשה בדרך כלל, קרי לא על התוצאה שההמצאה מעניקה, כך ניתן למצוא בפטנטים רשומים שונים שמגיעים לאותה תוצאה אך בדרך טכנית שונה. למשל ניתן לראות עשרות פטנטים על מברשות שיניים חשמליות, על אפליקציות למיניהם, על מוצרי צריכה, למשל בקבוק לתינוקות, אם קיימים מספר פטנטים לבקבוקי תינוקות, האם המשמעות של מציאת פטנטים על בקבוקי תינוקות ימנעו מקבלת פטנט נוסף על בקבוק תינוקות, לא בהכרח, ייתכן שממציא פלוני ימציא בקבוק לתינוק בעל מאפיינים טכניים שישפרו דבר מה בתחום, ויקבל פטנט רשום, יצליח למכור את המצאתו או לקבל הכנסות תמורתה.

פסק דין שציין עניין זה, ע"א 345/87  Hughes Aircraft Co . נ' מדינת ישראל ואח', שם ציין בית המשפט " ההתקדמות הנדרשת, על מנת שתהא בלתי מובנת מאליה, אינה צריכה להיות גדולה: צעד אמצאתי אכן נדרש, אך די שיהיה צנוע וקטן".

ברבים מהפטנטים הרשומים בתחילת מסמך הפטנט, תופיע רשימת פטנטים דומים שנמצאים בתחום ההמצאה, לעיתים מדובר ברשימה של עשרות פטנטים, האם פטנטים רשומים שבהם רשימת פטנטים קודמים שהתקבלו כפטנטים לא הניבו הכנסות לבעל הפטנט, לא בהכרח, אפשר למצוא פטנטים רבים של ממציאים וחברות שהצליחו ברחבי העולם.

לכן חיפוש פטנטים בשלב בו רק הרעיון קיים ועדיין לא ידוע לממציא דרך הביצוע הטכנית יכול להניב תוצאות שימצאו פטנטים דומים, ייתכן והממציא לא ימשיך ביזמות העסקית, ייתכן ויפסיד הכנסות שיכל היה לקבל אם היה ממשיך במיזם, ללא קשר לפטנטים שנמצאים בתחום, לעיתים צרכי השוק לפתרון טכני פשוט זול ויעיל יכולים להעפיל על המתחרים שבפטנטים שבתחום, אך יש לזכור שלגבי עניינים אלו יש להתייעץ עם עורך פטנטים שיכול לתת מידע לממציא, קרי עורך הפטנטים שמנסח את בקשת הפטנט יכול לבחון אם רשימת הפטנטים שקיימת בתחום עלולה לסכן קבלת פטנט כולה או חלקה.

לעיתים חיפוש פטנטים מוצא חלק מהפרטים שבהמצאה, כלומר על חלק ניתן לקבל פטנט ועל חלק מההמצאה לא, אך כאשר הממציא אינו יודע מה היא המצאתו, קרי מה היא הדרך הטכנית לביצוע ההמצאה, קשה לעורך פטנטים לעיתים לקבוע.

חשוב לזכור, גם אם פלוני יש לו רעיון ואין לו עדיין את הדרך הטכנית לביצוע ההמצאה, גם אם מדובר ברעיון חדשני וייחודי שאין כמוהו נוסף, עדיין ייתכן ולא יקבל פטנט רשום, גם אם אין פטנטים אחרים בתחום, אחת הדרישות לקבלת פטנט רשום לפי חוק הפטנטים:

12. הפירוט (תיקון: תשנ"ה)2

(א) הפירוט יכלול שם שיש בו כדי לזהות את האמצאה, את תיאורה, עם שרטוטים לפי הצורך, וכן תיאור דרכי הביצוע של האמצאה שעל פיו יוכל בעל המקצוע לבצעה.

לכן, חשוב לבצע תכנון קונספט עקרוני על ידי צוות טכני המכיר את תחום הפטנטים, לאחר שהצוות הטכני יבצע תכנון קונספט ויעביר את הפרטים הטכניים של ההמצאה לעורך הפטנטים, יכול עורך הפטנטים להשוות בין ההמצאה החדשה לבין פטנטים רשומים קודמים, כמו כן יכול להנחות את הצוות הטכני, במידה ונדרש לו פרטים נוספים, בכדי להגדיל את הסיכוי לקבלת פטנט.

כמו כן יש לזכור בנוסף, שלעיתים קשה לפסוק חד משמעית שפטנט קודם יסכל מתן פטנט רשום חדש, עורך הפטנטים שמנסח את בקשת הפטנט, במהלך הבחינה על ידי בוחן פטנטים מרשות הפטנטים לעיתים קרובות, משנה ומתקן את הניסוח לאור דו"חות הבחינה המתקבלים מרשות הפטנטים, עורך הפטנטים יכול לדון עם בוחן הפטנטים מטעם רשות הפטנטים, על ידי כך הוא מתגבר על פרסומים קודמים במקרים רבים, כמו כן בוחני הפטנטים הם בני אדם עם שיקול דעת, אומנם הם כפופים לחוק הפטנטים ולפסיקה, אך עם זאת אפשר לקרוא מאמרים רבים של מלומדים על שיקול הדעת של הבוחנים, שלעיתים עלול להיות שונה מבוחן אחד לעומת בוחן פטנטים אחר.

בנוסף, הדין שונה בין מדינות שונות, כלומר ייתכן שהמצאה אחת עם רשימת פטנטים קודמים לא תתקבל במדינה אחת ובמדינה אחרת כן תתקבל, כך שונה ההתייחסות בחלק מהעניינים למשל בדין האמריקאי, קרי ברישום פטנט בארה"ב לעומת הדין האירופאי.

חיפוש פטנטים יכול להתבצע על ידי הממציא עצמו, חיפוש פטנטים חינם יכול לבצע כל אדם באינטרנט, מאגרי הפטנטים אינם נחלתם של חברות לחיפוש פטנטים בלבד, מאגרי הפטנטים פתוחים לחיפוש פטנטים לכל אדם בדרך יעליה באינטרנט חינם ללא כל עלות, לכן ממציא יכול לחפש פטנטים בעצמו ולהיחשף לפטנטים שקיימים בתחום, החשיפה לתחום יכולה להועיל להמצאתו, ייתכן והממציא יראה כיצד אחרים פתרו בעיות דומות, וייתכן ויוכל לפתור את הבעיה באופן יעיל וחסכוני יותר בהמצאתו החדשה.

חברתנו מספקת שירותים משלב הרעיון, הצוות הטכני בדרך כלל בשלב ראשון מבצע תכנון קונספט עקרוני, החומר הטכני מועבר ליועץ עורך פטנטים שמנסח את עריכת הבקשה לפטנט, שילוב בין הצד הטכני של אנשי המקצוע הטכניים בחברתנו שהם בעלי ידע וניסיון רב בתחום פיתוח פטנטים, בשילוב עם עורכי פטנטים יועצים שעובדים עם חברתנו, מאפשר לממציא להגדיל את הסיכוי להצליח ביזמות העסקית, הן על ידי מציאת פתרונות יצירתיים מהשלב הרעיוני לתכנון ויישום המוצר הסופי, והן על ידי יועצים מומחים מורשים כעורכי פטנטים שיכולים לנסח ולערוך את בקשת הפטנט.

אם יש לך רעיון או המצאה, צור עמנו קשר, צריך לבחון כל מקרה ומקרה לגופו, נשמח לעזור לך, תחילה נחתום על הסכם סודיות, ניפגש ללא כל עלות וניתן לך פרטים נוספים, טלפן: 03-973041
 
צרו קשר

טלפון:  03-9730410
דוא"ל: 
patentimil@gmail.com
©